Často sa stretávame s tým, že sa zamieňa používanie pomlčky a spojovníka. Vyzerajú síce podobne, preto sa môže zdať, že nezáleží na tom, ktorý z týchto znakov použijeme. No slovenská gramatika má v tomto jasné pravidlá. Poďme si ich spoločne oprášiť.
Spojovník je kratší a neoddeľujeme ho medzerami. Pri tejto interpunkcii je prioritná zlučovacia funkcia.
Pomlčka je dlhšia a oddeľujeme ju medzerou z oboch strán. Je užitočná najmä pri uvádzaní rozpätí, zvýraznení časti vety alebo vyjadrenia vzťahu rovnocennosti.
Ak by sme to mali v skratke zhrnúť, tak pomlčka oddeľuje, zatiaľ čo spojovník spája.
Hlavný dôvod je prozaický. Na klávesnici nájdete len spojovník (ten kratší). Pomlčku viete napísať len cez klávesovú skratku (Alt + 0150), alebo si ju odniekiaľ skopírujete ????. Mnohým ľuďom sa to ale riešiť nechce, tak dávajú jednoducho všade spojovník. Čo tam po slovenskej gramatike…
Existujú desiatky ďalších prípadov, kedy používať pomlčku a kedy spojovník. Tie konkrétne, ktoré vás zaujímajú, si môžete naštudovať v Pravidlách slovenského pravopisu. Alebo položiť otázku, pri ktorej nie ste si istí, v jazykovej poradni.
Potrebujete poradiť v oblasti obsahu aj v súvislosti so SEO? Sme tu pre vás. Využite našich odborníkov z High5 a SEO nadšencov zároveň, radi sa vám povenujú.