Užitočné funkcie v Microsoft Excel: Poznáte ich?

Microsoft Excel je v učebných osnovách už aj na základných školách. Vraj sa nám to raz zíde, they say…  Samozrejme, paušálne to asi neplatí, veď čo napríklad takí kuchári alebo šoféri, všakže?

Keď sa hodí základka

No čo my, ktorí sa honosíme titulom PPC špecialisti? S výrazmi ako CPC, konverzia, konverzný pomer, CTR a ďalšími sme veľmi dobre oboznámení. A verte či nie, veľmi dobre si s nimi rozumie aj Excel vďaka svojim (mierne pokročilým) funkciám. Vo svete PPC je používanie tohto softu veľmi užitočné. A neplatí to len pre PPCčkára, ale v mnoho to určite dokážu oceniť aj jeho klienti. Či už pôjde o tvorbu základných pripomienok, funkcií formátovania, tvorbu makier, ktoré pomôžu pri tvorbe kampaní a reklamných skupín, ale hlavne funkcií, ktoré dokážu  zrýchliť a zefektívniť proces navrhovania a úpravy vašich kľúčových slov. Keywords zoznamy bývajú – povedzme – zdĺhavé a vypisovať nápadne podobné a opakujúce sa kľúčové slová do riadkov je prinajmenšom otrava. Poďme sa preto pozrieť na excelovské funkcie, ktoré vám s tým trochu pomôžu.

Funkcie TRIM, CONCATENATE, SUBSTITUTE,   LOWER

Funkcia TRIM odstráni v bunke všetky nadbytočné medzery medzi slovami a znakmi s nulovou medzerou na začiatku alebo na konci reťazca. Ponechá iba jeden znak medzery.

Funkcia CONCATENATE kombinuje dva alebo viac textových reťazcov do jedného reťazca. Ideálne sa hodí, ak potrebujete vytvoriť nový zoznam slov s novými znakmi (napr. pri definovaní zhody).

Funkcia SUBSTITUTE nahrádza zadaný text v reťazci novým textom. Funkcia predvolene nahrádza všetky výskyty zadaného textu, ale môžete tiež určiť počet nahradení pomocou [instance_num]

Funkcia LOWER prevádza všetky znaky v reťazci na malý text. Obyčajná, no vcelku nápomocná vychytávka.

Ako aktualizovať typ voľnej zhody na kľúčové slová s modifikáciou voľnej zhody

Ak potrebujete aktualizovať kľúčové slová typu „voľnej zhody“ na kľúčové slová s modifikovanou voľnou zhodou, využite funkciu SUBSTITUTE a znak AMPERSAND (“&”). Všetky medzery môžete nahradiť znakom „+“ a vložiť „+“ na začiatok reťazca.

Ako aktualizovať typ voľnej zhody na kľúčové slová s frázovou zhodou

Môžete použiť funkciu CONCATENATE alebo znak AMPERSAND. Osobne uprednostňujem AMPERSAND, pretože sa mi rýchlejšie píše. Upozorňujeme, že program Excel používa pre vzorce úvodzovky, takže úvodzovky musíte definovať štyrikrát za sebou. Takto: = „“ „“ & A11 & „“ „“.

Vyššie spomenuté funkcie, samozrejme, môžete konfigurovať podľa vlastných požiadaviektvoriť nové variácie slov. Netreba na to žiadne programátorské skúsenosti, v mnohom postačí jednoduchá logika.

Excel však má omnoho viac užitočných funkcií a featuriek, ktoré naozaj ušetria kopec času každému PPCčkarovi. V niektorom z budúcich  článkov si určite predstavíme ďalšie efektívne excelovské zlepšováky.

Fakturačné údaje

IČO: 48 159 786
IČ DPH: SK2120078708
Komárnická 119/44
Bratislava, 821 02

Office

Trenčianska 704/53
821 09 Bratislava

Kontakt

info@high5.sk
0904 876 596

Fakturačné údaje

IČO: 48 159 786
IČ DPH: SK2120078708
Komárnická 119/44, Bratislava, 821 02

Office

Trenčianska 704/53, 821 09 Bratislava

Kontakt

info@high5.sk
0904 876 596
© 2024 Vytvorené so ❤️ marketingovou agentúrou High5
High Five studio s.r.o.
Ochrana osobných údajov a podmienky