Správne písanie titulkov: 4 najčastejšie chyby, ktorým sa vyvarovať

Myslíte si, že vám písanie titulkov ide? Snažíte sa, aby boli pútavé a pritom spĺňali aj pravidlá SEO? A čo štylistika a nejaké tie novinárske pravidlá? Odhalíme vám zopár najčastejších zaužívaných chýb a omylov, ktorých sa možno tiež dopúšťate. Vyvarujte sa im a buďte o niekoľko krokov bližšie k tomu, ako písať dobré a správne titulky.

1. Bodka v titulku

Tak toto vidíme často. Na mnohých portáloch i weboch. Mýlia si nadpis s klasickou vetou. A do toho veru bodka nepatrí. Tak ak nechcete stratiť svoju profesionalitu a zbytočne vypichovať oči gramaticky a štylisticky zdatným čitateľom a potenciálnym zákazníkom, toto im nerobte 🙂 Je to jedno zo základných pravidiel písania titulkov.

Pokiaľ sa váš titulok skladá z dvoch častí predeľte ho namiesto bodky radšej pomlčkou alebo dvojbodkou. Prípadne stavte na hlavný nadpis a podnadpis. No každopádne, za poslednou vetou nikdy bodku nedávajte. Viac vám napovie aj jazyková poradňa.

2. Zbytočne komplikovaný a príliš dlhý

Snažili ste sa zaujať a vtesnať všetky tromfy do tých cca 60 znakov, no nejako sa vám to vymklo spod kontroly? Okrem toho, že stratíte čitateľov, lebo sa všetko podstatné dozvedia už z titulku, to tiež dobre nevyzerá, o SEO pohľade ani nehovoriac. Skrátka, totálny fail, čo sa týka obsahového marketingu. Titulok by mal mať jasné posolstvo, navnadiť a povzbudiť k ďalšiemu čítaniu. Informácie následne rozviniete v meta description, perexe a v tele článku.

3. Senzácia za každú cenu a rušivá interpunkcia

Keď to preženiete, nik vám na to nenaletí. Bude tušiť pod tým všetkým omnoho fádnejší obsah alebo nevýraznú ponuku. Neinšpirujte sa bulvárom, nehroťte to s výberom udičkových slov a výkričníkmi. Myslite na to, že menej je niekedy viac. Navyše, takéto titulky vôbec nebudú pôsobiť profesionálne. Upozorniť, zvýrazniť, vytvoriť niečo clickbaitové, to áno. Ale všetko s citom a vkusne. Myslite na to pri písaní titulkov.

4. Bez kľúčového slova

Možno ste vsadili na to, že ich stačí mať v texte riadne prelinkované a titulok ste vôbec neriešili. Omyl. Toto je pre Google jeden z top SEO parametrov. A aj vaši čitatelia či záujemcovia o vaše produkty a služby sa ku vám ľahšie dostanú. Čiže vybrať jedno hlavné kľúčové slovo a mať ho v titulku (H1 aj title) je alfou a omegou. Nezabúdajte na to pri obsahovom marketingu.

Hľadáte viac podobného obsahu alebo potrebujete poradiť v oblasti contentu, SEO a reklám? Navštívte web agentúry High5, prečítajte si naše blogové texty, alebo rovno využite možnosť konzultácie zdarma a zistite, čo potrebujete.

Beáta Faberová

Som SEO špecialista v marketingovej agentúre high5. Vo svete digitálneho marketingu sa pohybujem už cez 5 rokov. Začínala som s orientáciou na Facebook ads s presahom do Google ads, s postrannými SEO úmyslami, ktoré ma momentálne zaujímajú najviac.

Fakturačné údaje

IČO: 48 159 786
IČ DPH: SK2120078708
Komárnická 119/44
Bratislava, 821 02

Office

Trenčianska 704/53
821 09 Bratislava

Kontakt

info@high5.sk
0904 876 596

Fakturačné údaje

IČO: 48 159 786
IČ DPH: SK2120078708
Komárnická 119/44, Bratislava, 821 02

Office

Trenčianska 704/53, 821 09 Bratislava

Kontakt

info@high5.sk
0904 876 596
© 2024 Vytvorené so ❤️ marketingovou agentúrou High5
High Five studio s.r.o.
Ochrana osobných údajov a podmienky