6 SEO nástrojov, ktoré naozaj potrebujete [Update pre 2024]

Už ste si čo to o SEO načítali, teda teóriu máte za sebou a radi by ste sa podujali na proces analýzy SEO webu či konkurencie vašej spoločnosti sami? Poradíme vám, ktoré SEO nástroje môžete využiť a zaručene budú prínosom aj pri SEO optimalizácii. SEO nástroje sa dajú rozdeliť do viacerých kategórií. Tie ktoré vám pomôžu pri analýze kľúčových slov, samotnej optimalizácii – či už On-page alebo Off-page, alebo trocha špehovať konkurenciu. Treba si už len zvoliť, čo konkrétne od SEO optimalizácie očakávate. Poďme si teda predstaviť konkrétne nástroje.

Google Adwords Planner

Patrí jednoznačne medzi najpoužívanejšie nástroje tohto typu. Dostanete sa ku nemu cez Google Ads v sekcii Nástroje a nastavenia. Pomocou Plánovača kľúčových slov od Google objavíte nové kľúčové slová a takisto zistíte mesačný objem ich vyhľadávania. Môžete sa pozrieť na výrazy súvisiace s vaším webom, výrobkami, službami. Následne ich kategorizovať. Ďalej zistiť priemernú cenu za zobrazenie reklamy pri danom kľúčovom slove. Tento nástroj neslúži len pre SEO optimalizáciu ale určite ho využijete aj pri google reklame a vytváraní efektívnych kampaní. Nástroj je zadarmo a využijete ho ako základ pre analýzu kľúčových slov.

Cena: ZADARMO

Google Search Console

Ďalší z Google SEO nástrojov vám v rámci toho istého účtu pomôže odhaliť a následne opraviť problémy vášho webu. Osobne ho radím medzi MUST-HAVE, v rámci SEO nástrojov. Radíme ho k nástrojom, ktorý pomáha v rámci On-page optimalizácie. Konkrétne pomoc, ktorú Google Search Console prináša je možnosť zaindexovávať problematické či nové podstránky, analyzovať zobrazenia webu, kliknutia a pozície. Je rozdelený na niekoľko sekcií, v ktorých sa ľahko zorientujete. Je to kompletný report organickej návšetvnosti a výpisu slovných spojení, cez ktoré sa na váš web preklikli návštevníci. Výhodou je prepojenie s Google Analytics. Nedávnou novinkou v rámci Google Search Console je ich Search Console Insight. Nájdete ho v hornej časti svojej Google Search Consol, po preklinutí na button Search Console Insights. Doplnkový nástroj vám má pomôcť porozumieť ako publikum objavuje obsah webu a čo u vášho publika rezonuje. Údaje sú založené na údajoch z Google Search Console a Google Analytics.

Cena: ZADARMO

Google search Insighth nahlad

Ahrefs

Chcete si overiť, ako na tom je váš web z hľadiska hodnotenia domény (DR) v porovnaní s konkurenciou? Veľmi kvalitným nástrojom, bez ktorého sa nezaobíde žiaden SEOčkar je Ahrefs.  Nájdete tu naozaj zaujímavé info, či už o vašom webe alebo môžete dôkladne prebádať konkurenciu. Ahrefs vám ľahko dokáže pomôcť s kontrolou spätných odkazov (backlinkov), ktoré na vás smerujú. Ukáže vám organické KW rankujúce sa k vášmu webu a tiež aj pozície, na ktorých sa nachádzate pre jednotlivé KW. Je to prosto jeden dôležitý nástroj, a ako sa hovorí „nič nie je zadarmo“ ani Ahrefs nie ?, ale skutočne stojí za každé euro. Naviac majú skvelú akadémiu vzdelávania, kde sa vám ponúkajú vynikajúce SEO odporúčania.

Cena: 89-899 €

Ahrefs nahlad

Screaming Frog

Tento SEO nástroj je akýmsi „webovým lekárom“, diagnostikujúcim chybové stránky a SEO parametre. Chcete rýchlu a prehľadnú analýzu webových stránok? So Screaming Frog to máte mať. Táto „vrieskajúca žaba“ ? ako sa v jednoduchosti dá povedať, prejde celý váš web a preskúma jeho dáta. Niekedy to naozaj môže trvať, záleží na tom aký rozsiahli váš web je. Použitie je naozaj jednoduché stačí vložiť doménu a začne sa podrobný skríning. Do 500 URL je tento užitočný SEO nástroj zadarmo, ak máte väčší web, musíte si zakúpiť licenciu (platí len pre jeden PC). Po preskúmaní dát dostanete tabuľku so všetkými dátami. Okrem meta dát – Meta titles a Meta descriptions, môžete skontrolovať H1 nadpisy, štruktúrované dáta, ALT texty obrázkov, kódy stránok (404, 3xx..), ich indexáciu a veľa iného. Určite vám pomôže aj s odhalením konkrétnych problémov podstránok, obrázkov či videí. Vďaka tomu si viete celkovo vylepšiť vaše SEO skóre

Cena: ZADARMO alebo 230€/za licenciu a rok

Screaming frog nahlad

Marketing Miner

Pod Marketing Miner nájdete viac ako 50 SEO pomocníkov. Napríklad komplexné informácie o vašich stránkach i o konkurencii, obsahovú analýzu, meranie pozícii vo vyhľadávačoch, hľadanosť kľúčových slov, či kontrolu indexácie. Čiže spája viacero SEO nástrojov pod jeden. Veľkou výhodou tohto nástroja je, že operuje s najväčšou databázou kľúčových slov s ich reálnou hľadanosťou pre český, slovenský a poľský trh.  Marketing Miner si môžete spočiatku vyskúšať ako free verziu, ktorá vás pustí do jedného projektu a následne sa rozhodnúť pre niektorú z platených taríf. Jednou z mnohých výhod Marketing Mineru je aj to, že si v ňom môžete založiť vlastné „projekty“. V daných projektoch meriate pozície pre vaše konkrétne kľúčové slová, ktoré sú pre vás dôležité. Okrem pozície vidíte priebežnú hľadanosť, odhadovanú návštevnosť, počiatočnú pozíciu aj vstupnú stránku pre dané konkrétne kľúčové slovo. Do projektu si môžete zadať svoju konkurenciu a sledovať ako sa umiestňuje na vami sledované kľúčové slová. Jednoducho nástroj na pohľadanie ✌️.

Cena: od 25 €

marketing miner nahlad projekty

Semrush

Tento nástroj disponuje veľkými SEO databázami a rýchlym backlink crawlerom. Semrush umožňuje z jednej platformy hĺbkový audit webových stránok na základe desiatok kontrol, prístup k miliardám kľúčových slov, obsahový marketing s konkrétnymi odporúčaniami na zlepšenia, SEO analýzu konkurencie, vytváranie a sledovanie PPC kampaní, tiež návrhy, plánovanie a uverejňovanie obsahu na sociálnych sieťach. Semrush si môžete vyskúšať 7 dní ako free verziu, naučiť sa pracovať s jeho pomerne jednoduchými nástrojmi, osvojiť si postupy a následne sa rozhodnúť pre konkrétnu licenciu.

Cena: od 119,95 €

Bonus na záver

Máte stránku vytvorenú vo WordPresse a aj váš nový obsah vzniká takisto na tejto platforme? Potom oceníte SEO plugin Rank Math SEO. Vďaka okamžitej analýze dokážete prispôsobiť a zeditovať texty tak, aby boli dokonalo SEO friendly. Dosiahnete nimi lepšie pozície vo vyhľadávači Google i organickú návštevnosť. 

Radi by ste sa čo-to priučili v oblasti marketingu a optimalizácie pre vyhľadávače? Využite nasledujúce SEO online kurzy zadarmo (pri niektorých môžete dokonca získať aj certifikáty ak ich ešte nemáte 🙂 )

Digitálna garáž

Ahrefs Academy

Skillshop

Yoast SEO for everyone

Semrush SEO Toolkit Course

Máte ešte stále celkom „hokej” v tom, ako funguje SEO? Neváhajte sa obrátiť sa na nás a my vám ochotne s vaším SEO pomôžeme a všetko potrebné vysvetlíme.

Beáta Faberová

Som SEO špecialista v marketingovej agentúre high5. Vo svete digitálneho marketingu sa pohybujem už cez 5 rokov. Začínala som s orientáciou na Facebook ads s presahom do Google ads, s postrannými SEO úmyslami, ktoré ma momentálne zaujímajú najviac.

Fakturačné údaje

IČO: 48 159 786
IČ DPH: SK2120078708
Komárnická 119/44
Bratislava, 821 02

Office

Trenčianska 704/53
821 09 Bratislava

Kontakt

info@high5.sk
0904 876 596

Fakturačné údaje

IČO: 48 159 786
IČ DPH: SK2120078708
Komárnická 119/44, Bratislava, 821 02

Office

Trenčianska 704/53, 821 09 Bratislava

Kontakt

info@high5.sk
0904 876 596
© 2024 Vytvorené so ❤️ marketingovou agentúrou High5
High Five studio s.r.o.
Ochrana osobných údajov a podmienky